RSS
 

Pulsoksymetr – podstawowa analiza stopnia natlenienia krwi

23 sie

Pulsoksymetr jest najprostszym monitorem funkcji życiowych.  W podstawowej konfiguracji pulsoksymetr pozwala na pomiar nasycenia hemoglobiny tlenemSpO2 (potocznie używa się nazwy saturacja – nasycenie cieczy/płynu gazem) oraz pulsu – PulsRate (odpowiada ilości uderzeń serca na minutę; Pulsoksymetr pozwala na miejscowy pomiar pulsu z czujnika SpO2 umieszczonego na palcu pacjenta).

Pulsoksymetr znajduje zastosowanie na oddziałach szpitalnych, w klinikach, przychodniach, ZOL, ratownictwie medycznym, medycynie sportowej oraz opiece domowej. Pulsoksymetr pozwala diagnozować niewydolność oddechową. Prawidłowy zakres SpO2 powinien mieścić się w granicach 95-99% [99-100% przy tlenoterapii] .  Niższe wartości SpO2, szczególnie poniżej 90%, mogą oznaczać niedotlenieniem.  Pulsoksymetr jest używany w trakcie zabiegów w znieczuleniu ogólnym przy wentylacji pacjenta oraz w trakcie stosowania gazów anestetycznych [przy zabiegach istotny jest szczególnie pomiar wartości SpO2 oraz EtCO2, które wskazują na właściwą wymianę gazową].  Dla pacjenta bardzo ważny jest fakt, iż pulsoksymetr pozwala na pomiar szybki, nieinwazyjny i bezbolesny, co jest szczególnie istotne w nagłych przypadkach oraz przy pomiarach u dzieci i noworodków.

W opiece domowej stosuje się zazwyczaj pulsoksymetry przenośne oraz pulsoksymetry napalcowy [rzadziej pulsoksymetry stacjonarne]. Przy monitorowaniu wcześniaków i niemowląt pulsoksymetr powinien być wyposażony w odpowiedni czujnik SpO2 – opaska na rzep jednopacjentowa, opaska „Y” na rzep silikonowa wielorazowa lub czujnik SpO2 typu „Multi-Site”.

REKLAMA! Pulsoksymetr SKLEP

 

Tags: , , , , , , ,

Dodaj komentarz